Politika

OVO JE NOVO ORUŽJE NAŠE ARMIJE - MOĆNI "VAMPIR" I "LANIUS X": Vučić na prikazu naoružanja, otkrio kada kreće služenje VOJNOG ROKA - "Ako bi nas neko NAPAO..."

Dodajte Kurir u vaš Google izbor
Foto: Youtube/Weapon Detective/Defensehere English/AA/ABACA/Abaca Press/Profimedia
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je danas prikazu novih i modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije (VS) na vojnom aerodromu "Pukovnik-pilot Milenko Pavlović" u Batajnici.

Počasna četa, koja je postrojena u čast predsednika, predala mu je raport, nakon čega je izvršena smotra.

Predsednik je prvo razgovarao sa pilotom aviona MiG-29, i primio je izveštaj o naoružanju koje nosi ta letelica.

- Ustvari za običnog čoveka, uspeli smo da obezbedimo da MiG-ovi obavljaju funkcije lovaca, ali i bombardera. Jeste li zadovoljni - pitao je Vučić mladog vojnika, a on je odgovorio potvrdno.

Foto: Screenshot RTS

- Ja sam molio, to uvek nosi rizik, ali sam molio i Milana i Batu samo da imate što više naleta, što više sati da budete u vazduhu, da se srodite sa mašinom, sa oružjem i oruđem. Hoćemo li imati dovoljno pilota kada dođe sve? Sada je na akademiji nešto više došlo, po prvi put da imamo dovoljno upisnika - rekao je predsednik.

Dolaze Rafali, kao i još nešto o čemu ne mogu da govorim, kazao je Vučić.

Foto: Screenshot RTS

Vučić je razgovarao sa mladim pripadnicima Vojske Srbije, interesovao se da li su zadovoljni službom.

Predsednik je potom pregledao avion MiG-29, gde je pregledao i raketu kineske proizvodnje CM-400, i pitao je pilote i tehničare da li su zadovoljni.

- Šta je osmeh kod vojnika, kada ima dobru raketu. Malo da ih sačuvamo, nisu jeftine, ali nabavićemo još - rekao je predsednik sa osmehom.

Foto: Screenshot RTS

Prikazane su i modernizovane bombe, na koje su stavljeni sistemi za navođenje kako bi im se povećala preciznost i domet.

- Mnogo sam srećan što prvi put prikazujemo rakete, navođene bombe, uglavnom smo prikazivali samo letelice - rekao je on, i zapitao šta piloti misle o raketama CM-400, na šta je dobio jedinstven odgovor - "Najbolje!"

- Mi se ne sekiramo za bilo koga drugog, mi se uvek pripremamo samo da branimo svoju zemlju. Bićemo sve jači! Da li će to svi da vole - neće! Budi Bog sa nama, neće svi to voleti, ali mene interesuje šta građani Srbije žele - kazao je on.

Vučić je govorio i o glasanju koje je organizovano na velikom skupu u Beogradu, i otkrio je koliko je listića ubačeno.

Foto: Screenshot RTS

- Ubačeno je 60.000 listića, pregledaću poruke koje su građani pisali juče. Ima mnogo toga da se nauči od naroda - rekao je predsednik.

- Imamo kineske, ruske, američke, francuske rakete... I srpske. Ali ovaj CM-400 je strašna raketa, povećaćemo broj. Suština je u tome da budete što precizniji, i da neprijatelju nanesete jak udar - kazao je on.

Vučić je potom pregledao borbene helikoptere i razgovarao sa pilotima.

- Danas gađamo "Atakom" sa helikoptera. Najviše u svetu volim kada je u našim rukama Mi-35, jer ima poseban, vrlo nezgodan, zlokoban zvuk. Opasna mašina - rekao je predsednik.

Foto: screenshot pink tv

Predsednika su izvestili da su upravo ovakvim helikopterima na Bliskom istoku obarani dronovi, kao i da je to ekonomično sredstvo zato što je topovska municija jeftina.

- Za razliku od "Pancira" je pokretljiviji - kazao je Vučić.

Na konstataciju blokadera da je juče ugrozio građane na skupu, Vučić je rekao:

- Pustite me molim vas. A danas je u Kraljevu mnogo hladnije.

On kaže da stiže mnogo naoružanja, i da je potpisano mnogo ugovora.

Foto: Screenshot RTS

U razgovoru sa vojnicima i oficirima Vučić se uvek interesovao odakle su poreklom, a kada mu je više njih reklo da je sa juga, predsednik je kratko prokomentarisao:

- Da nam nema juga Srbije, ne bi nam ni vojske bilo.

Predsednik je zatim pregledao dron CH-95, i operater drona ga je izvestio o naoružanju koje ova moćna kineska letelica može da nosi.

- U stvarnom sukobu i ratu, najviše se gubi vreme na odlučivanje. Kada se to skrati... Zato je Izrael uspešan u ratovima, skratili su to, imaju potpuno digitalnu armiju - naglasio je Vučić.

Dodaje da će nam vojska biti sve snažnija, i da će biti još jača kada krene vojni rok.

- Kada krećemo, u martu? To će dodatno pojačati kapacitete, u martu idemo sa veoma kratkim vojnim rokom. Doneće mnogo dobra svim muškarcima i mnogim devojkama, mnogo ozbiljnosti i odgovornosti - kazao je on.

Govorio je i o važnosti PVO sistema poput HQ-18, koji čuvaju naše gradove.

Foto: Screenshot RTS

- Mučimo se oko čuvanja onoga što je najvažnije, to je gasna infrastruktura, kompresorske stanice - rekao je on.

Prikazana je i nova municija za haubice "Nora", uključujući i GT-1, precizni projektil koji može pogađati tačkaste ciljeve.

- Šta smo uradili sa šasijama za "Nore"? Jel napravljena nova FAP-ova šasija? Tako je i najbolje - kazao je on, i dodao da je najbolje da što više radi Vojno-tehnički institut.

Vučić je pregledao i rakete "Alas", koje će služiti za precizna gađanja.

- Ovo je potpuno novo nešto što smo dobili, pre nekoliko dana. Višecevni lanser raketa "Vampir" - rekao je predsednik, i obavešten je da će biti danas korišćene i termobarične rakete, slične onima koje koristi čuveni ruski TOS "Solncepek".

- To smo uzeli u Češkoj, uzeli smo podosta komada i uvećali smo našu vatrenu moć. 80 raketa može da ispali. Hoće li da tuku danas - pitao je predsednik, i dobio je potvrdan odgovor.

Foto: Screenshot RTS

Vučić ističe da je dat nalog da se ide na veću popunu na sastancima sa vojnim vrhom.

- Još nisam zadovoljan, ali do kraja godine će biti - kazao je on.

Predsednik je zatim krenuo da pregleda PVO sisteme, a posebno ga je oduševilo kada je video devojku koja upravlja sistemom "Mistral".

- Kako joj je ime? Teodora Stanković. Hvala vam Teodora što branite i čuvate našu zemlju - rekao je predsednik, na šta je pozdravljen sa: "Služimo Srbiji!" 

Vučić je pregledao i presretače dronova, a zatim je istakao važnost kopnenih robota, koji se mogu koristiti za vatrenu podršku, ali i evakuaciju ranjenika, čime se ne ugrožavaju životu medicinskih ekipa.

Foto: Screenshot RTS

Nakon toga su prikazani FPV dronovi sa granatama, kako je pokazalo iskustvo iz rata u Ukrajini - novi kraljevi ratnih dejstava.

Govorio je i o uskladištenim sredstvima, pominjući "zolje", protivtenkovsko oruđe, kao primer.

- Nismo imali "zolja" skoro ništa! Sada ih imamo oko 20.000. Ja uvek volim da kažem manje, iako ih ima više - rekao je on.

Ovo je važno da vidite, ovo je Lanius X, dron samoubica izraelskog "Elbita", kazao je Vučić.

- Ulazi kroz prozor u kuću, prati vas i bira cilj - rekao je predsednik, i dodao da je ovaj dron sa 50 grama eksploziva i 200 kuglica izuzetno teško ometati.

- Mi sada ćemo ovo da proizvodimo i biće prikazano danas. Za koji dan počinjemo da proizvodimo - kazao je Vučić.

Obraćanje Vučića i Dodika

Milorad Dodik je rekao da je impresivno sve što je urađeno na jačanju srpske vojske, i kaže da je pre 15 godina Vojska Srbije bila u zapuštenom stanju, a danas je u pitanju jedna od najjačih odbrambenih sila.

- Čestitam predsedniku Vučiću, načelniku generalštaba, svim vojnicima i oficirima, nek je sretno - kazao je on.

Foto: Screenshot RTS

Predsednik Vučić je svim građanima čestitao Vidovdan, i poručio je da je naša vojska sve snažnija i jača.

- Danas ste videli neke sisteme koje niste mogli da vidite, videli ste i nešto što ćemo uskoro da proizvodimo, radimo dobro i vredno, i bićemo u stanju da zaštitimo svoju zemlju. Ljudi moraju da znaju, ukoliko bi Srbija bila predmet agresije, gubici neprijatelja bi bili dramatično veliki, i malo ko bi se usudio da nas napadne - rekao je on.

O izjavama Andreasa Šidera posle jučerašnjeg skupa, Vučić ističe da u Srbiji vlada demokratija.

Foto: Screenshot RTS

- Veoma se radujem i srećan sam što je on zadovoljan, i verujem da će biti posebno obradovan kada sagleda izborne rezultate. Da ljudi u Srbiji znaju, nije to neki moj protivnik, već čovek koji mrzi Srbiju, koji traži nezavisno Kosovo, govori da smo mi genocidni - rekao je predsednik.

On ističe da neće da se bavi predsedničkim izborima, i da je rok od podnošenja ostavke 90 dana, dodajući da su oni daleko.

- Što se tiče Handesblata i teksta Jana Ružičke, on je pametan mladi momak, koji dobro razume potrebe Evrope ali i situaciju na Balkanu. On je podržao tekst koji smo pisali Rama i ja, mislim da je racionalno i pametno izabrano - kazao je predsednik.

Vučić je komentarisao i bes blokadera nakon najnovijih istraživanja, koji njemu u slučaju izbora daju 46 odsto podrške građana.

- Dok jedni blokiraju puteve, drugi ih grade. Inače da znate sa 46 odsto bio bih veoma, veoma nezadovoljan - rekao je on.

Nakon prikaza u Batajnici predsednik će nadgledati i realizaciju gađanja iz navedenih sredstava ratne tehnike na poligonu "Pasuljanske livade".